Kliki, et kuulata märgitud teksti
Jäta menüü vahele

Düsleksiaga laste vanemate grupp

Ühingu juures tegutseb alates 2023. a. suvest düsleksiaga laste vanemate grupp.

Maailmapraktika kogemusele tuginedes teame, et võtmeroll muutuste loomisel peitub tihti just lapsevanemate aktiivses kaasamises haridusse. Lapsevanemaid ajendab reeglina tegutsema soov kindlustada oma lastele parimad võimalused hariduse omandamiseks. Üksiku lapsevanema tasandil on aga väga raske suuri muutusi luua. Eestis puudub hetkel lugemis-ja kirjutamisraskusega laste vanemate katusorganisatsioon. See teeb laste huvide kaitsmise kooli ja kohaliku omavalitsuse tasandil keeruliseks.

Alates 2023. a. aprillist viis Eesti Lugemisühing läbi projekti “Eesti Lugemisühingu võimekuse tõstmine düsleksiaga laste vanemate huvide esindamisel hariduspoliitikate kujundamisel läbi düsleksia teema nähtavuse suurendamise“.  Aasta väldanud projekti rahastas Aktiivsete Kodanike Fond.

Projekti eesmärkideks oli:

  • kokku kutsuda lugemis-ja kirjutamisraskusega laste vanemate esinduskogu;
  • pakkuda tänapäevast ja teaduspõhist teavet lugemis-ja kirjutamisraskustest, sh jagada edulugusid;
  • koondada ja jagada lapsevanemate seisukohti teiste haridussüsteemi osapooltega eesmärgiga leida koos lahendusi, mis tagaksid lugemis- ja kirjutamisraskusega lastele ja noortele tõhusa abi.

Projekti tähtsamad verstapostid:

  • 2023. a. augustis korraldasime arutelu Paide Arvamusfestifalil. Kuula “Pere ja Kodu” podcasti SIIT.
  • 2023. a. oktoobris korraldasime Tallinna Keskraamatukogus düsleksia simulatsioonide töötoa. Kuula kajastust KUKU raadios SIIT.
  • 2024 a. juunis toimunud lapsevanemate kohtumise slaide saad vaadata SIIT.
  • 2024 a. aprillis toimunud lastevanemate kohtumise slaide saad vaadata SIIT.
  • 2024. a. kevadel valmis Tallinna Ülikooli eripedagoogika bakalaureuse õppekava tudengite (Maria-Elisabeth Leppik, Pille-Riin Illak, Aleksandra Volt) uurimus, mille eesmärgiks oli saada ülevaade lapsevanemate kogemustest seoses toe saamise võimalustega oma lugemisraskustega lastele. Uurimuse kekmeks oli küsitlus lapstevanemate gruppi liikmete hulgas. Lapsevanematel oli võimalus uurimuse tulemustega tutvuda. Uurimuse kokkuvõtte leiad SIIT.
  • 2024. a. kevadel vamis kodulehekülg www.düsleksia.ee. Kodulehel on kogemuslood ka lastelt ja vanematelt, mis koguti projekti raames. Loe lapsevanem Catriin Leiman-Otsa kogemuslugu SIIT ja teise lapsevanema kogemuslugu SIIT.

Kui soovid kaasa lüüa düsleksiaga laste vanemate gruppis, anna julgelt endast märku: dysleksia@lugemisyhing.ee.

NB! Lugemisühing ei tegele düsleksia individuaalse testimise ja nõustamisega, samuti ei vahenda ühing spetsialistide kontakte.

Kliki, et kuulata märgitud teksti