Kliki, et kuulata märgitud teksti
Jäta menüü vahele

Lugemisühingu düsleksia osakond

MTÜ Eesti Lugemisühing on asutatud 1992.a. ühena esimestest MTÜ-dest tollases Eestis. Ühing toetab igas vanuses, erineva tausta, võimaluste ja erivajadustega lugejate ja kirjutajate kirjaoskuse kujunemist ja arengut, lugemis ja kirjutamisrõõmu, arvestades ühiskonna muutuvaid vajadusi.

Eesti Lugemisühingu kodulehega saab tutvuda SIIT.

Düsleksia temaatikaga on ühing tegelenud alates 2004. a., kui ühingu juurde moodustati düsleksia osakond. Tagamaks võrdseid võimalusi kõigile lastele Eestis, soovime tõsta erinevate haridussüsteemi osapoolte informeeritust lugemis-ja kirjutamisraskusest. Oleme kahekümne tegutsemisaasta väletel osaletud rahvusvahelistes projektides, korraldatud koolitusi, teabepäevi, konverentse ning loodud ja kogutud düsleksia teemavaldkonna materjale. Meie olulisemad verstapostid:

  • 17. oktoobril 2014.a. toimus Tallinna Ülikoolis rahvusvahelise projekti LLP Partnership Project – Empowering Parents of Children with Dyslexia raames aset esimene düsleksia teemaline konverents, mis oli peaasjalikult suunatud lapsevanematele. Ettekannetega esinesid lisaks Eesti praktikutele ka projektis osalenud Läti, Itaalia ja Tšehhi düsleksiaorganisatsioonide esindajad. Peasinejaks oli Paula Salmi, Soome Niilo Mäki Instituudist ettekandega “Düsleksia perekondlik risk, nõuanded vanematele”. Vaata kajastust Õpetajate Lehes. Projekti raames valminud materjaliga, “Düsleksiaga laste vanemate toetamine: juhend vanematele”, saad tutvuda SIIT.
  • Alates 2016. aastast on oktoobrikuus toimunud Tallinna Keskraamatukogus avalikud üritused ülemaailmse düsleksiapäeva tähistamiseks.

2016. a. räägiti düsleksiast ja abivõimalustest lapsevanematele laiemalt.

2018. a. käsitleti lugemis- ja kirjutamisraskusi logopeedi, psühholoogi ja lapsevanema pilgu läbi.

2019. a. arutati, kuidas aru saada, et lapsel on düsleksia.

2021. a. oli teemaks täiskasvanud inimeste düsleksia.

2023. a. said osalejad läbi teha düsleksia simulatsioone, et paremini mõista lugemisraskusega laste kogemusi.

  • 2021. aastal osalesime ideega “Düsleksia kapist välja” Heateo Sihtasutuse NULA inkubaatoris. Palju abi oli programmi raames toimunud koolitustest ja võimalusest oma ideid teiste sarnaste algatustega peegeldada.
  • 2022. aastal algatasime koostöös Eesti Logopeedide Ühinguga düsleksia terminoloogia ümarlaua, kus olid esindatud Tallinna Ülikooli, Tartu Ülikooli, SA Harno, tervishoiusüsteemi ja koolilogopeedide esindajad. Ümarlaua eesmärgiks oli kaardistada partnerorganisatsioonide seisukohad seoses lugemisraskuse, sh düsleksia terminoloogia kasutusega Eesti erinevates ametkondades. 
  • 2022. ja 2023. aastal korraldasime düsleksia teemalised arutelud Paide Arvamusfestivalil. 2022. aastal keskendusime noorte inimeste kokkupuutele ja kogemusele seoses düsleksiaga. Kogemusi jagasid nüüdseks täiskasvanuks saanud inimesed. Arutelu saad järelkuulata SIIT ja videot vaadata SIIT. 2023. aastal oli osalejatel võimalik läbi teha läbi erinevaid düsleksia simulatsioone ehk õppeülesandeid ja seeläbi panna ennast düsleksiaga inimeste igapäevasesse olukorda.
  • 2022.a. oktoobris korraldasime koostöös Tallinna Ülikooliga ja Baltic American Freedom Foundationi toetusel rahvusvahelise konverentsi ”Lugemisraskus: uskumustest toetamiseni”. Konverentsi peaesinejad, prof Richard Boon ja John Hodges (USA) tutvustasid teaduspõhiseid düsleksia käsitlusi laiast maailmast, Tallinna Ülikooli teadlased Piret Soodla ja Maris Juhkam vaatasid lähemalt Eesti õpetajate teadmisi lugemisest ja lugemaõppimisest.  Lisaks rääkisid Tallinna Ülikooli õppejõud Kati Aus ja Helsingi Ülikooli doktorant Ita Puusepp uskumuste rollist õpitulemuste ja enesehinnangu kujunemisel. Osalejaid oli üle 250 ja konverents sai rohkelt meediakajastust. Konverentsi materjalid leiad SIIT.
  • 2024.aaasta mais jõudis lõpule aasta väldanud düsleksiaga laste vanemate kaasamise projekt, mida rahastas Aktiivsete Kodanike Fond.  Projekti väljunditeks oli kutsuda kokku lugemis-ja kirjutamisraskusega laste vanemate esinduskogu, leida düsleksia teema kõneisikud ja teha düsleksia infomaterjalid kättesaadavaks uuel kodulehel www.düsleksia.ee. Tutvu düsleksiaga laste vanemate gruppi tegemistega SIIN.
  • 2024. aaasta suvel jõudis lõpule kaks ja pool aastat kestnud harjutusvara koostamise projekt lugemisraskustega (sh. düsleksiaga) õpilastele, mida rahastas Haridus- ja Teadusministeerium kokku 77 160 EUR-ga. Harjutusvara sisaldab 135 tunni materjale, teste ja juhendmaterjale ja umbkaudu 1300 unikaalset harjutust. Koostamisel on arvestatud, et tund-tunnilt edasi liikudes jätkub harjutusvara materjali üheks õppeaastaks. Tutvu harjutusvara ja sellega seotud materjalidega SIIN.
  • 2024. aasta kevadel vamis käesolev kodulehekülg www.düsleksia.ee. Kodulehe valmimist toetas Aktiivsete Kodanike Fond.

Soovime tänada usalduse ja eduka koostöö eest:

AITÄH!

Kliki, et kuulata märgitud teksti