Düsleksia ABC
Sihtrgrupp: koolide ja lasteaedade HEV-kordinaatorid, eripedagoogid
Koolituse maht on 18 akadeemilist tundi, millest:
- 3 x 4 akadeemilist tundi auditoorset tööd
- 6 akadeemilist tundi iseseisvat tööd
Üks koolituspäev on soovi korral võimalik viia läbi veebipõhiselt.
Koolituse sisukirjeldus:
Koolitusel antakse ülevaade düsleksia tänapäevasest käsitlusest ja terminoloogiast ning lapsevanemate kaasamise võimalustest. Osalejad saavad võimaluse kasutada praktilistes töös uut, Eesti olude jaoks loodud, fonoloogiliste oskuste testi düsleksia riski väljaselgitamiseks.
Koolitusel käsitletavad teemad:
- Düsleksia tänapäevane käsitlus ja terminoloogia;
- Väärarusaamad ja müüdid düsleksia kohta, düsleksia tagajärjed;
- Düsleksia “riski” märgid ja väljaselgitamise protsess;
- Lapsevanemate kaasamise võimalused;
- Düsleksia harjutusvara: koostamise põhimõtted ja kasutamise võimalused;
- Õppetöö kohandamise võimalused.
Mida tunneb düsleksiaga laps, kes koolis päev-päevalt kogeb ärevust, pettumust ja ebaõnnestumist? Koolituse esimesel päeval teeme läbi neli erinevat düsleksia simulatsiooni, mis on oma olemuselt sarnased klassiruumis läbi viidavate õppeülesannetega. Simulatsioonid suurendavad osalejates empaatiat ja mõistmist. Koolituspäeva teises pooles antakse ülevaade muutustest düsleksia käsitlustes ja terminoloogias ning arutletakse selle valguses düsleksiaga seotud müütide üle.
- Iseseisev praktiline töö (esitatakse nädal enne järgmist koolituspäeva): juhtumikirjelduse koostamine.
Tutvustame fonoloogiliste oskuste testi, harjutusvara ja kasutame neid praktikas. Õppijad saavad ülevaate düsleksia riskimärkidest varases eas ja tunnustest vanuseastmete kaupa ning juhiseid õppetöö kohandamiseks. Varajase märkamise olulisusest tulenevalt pöörame peatähelepanu 6 – 7-aastaste vanuserühmale.
- Iseseisev praktiline töö (esitatakse nädal enne järgmist koolituspäeva) : fonoloogiliste oskuste testi kasutamine düsleksia riski korral väljaselgitamisprotsessi osana.
Kolmas koolituspäev on planeeritud iseseisva tööna valminud juhtumikirjelduste põhjal koostatud düsleksia väljaselgitamise protsessi esitlustele ja tagasisidestamisele. Lisaks käsitleme suhtlust ja koostööd lapsevanematega.
Õpiväljundid
Koolituse läbinud osaleja:
- teab düsleksia kaasaegseid käsitlusi ning oskab neid seostada oma praktilise tööga;
- teab düsleksia “riski” märke ja düsleksia tunnuseid erinevates vanuserühmades;
- oskab kasutada fonoloogiliste oskuste testi;
- on tutvunud düsleksia harjutusvaraga ning omab esmast kasutamise kogemust;
- on teadlik, kuidas düsleksia riski korral lapsenavemaid kaasata.
Meie eesmärgiks on, et iga osaleja oskab koolitusel luua seoseid oma igapäevase tööga. Koolitus on praktika põhine ja lühiloenguid kasutatakse ainult teoreetilise konteksti loomiseks. Individuaalsetes ja grupitöö harjutustes kasutatavaid olukordi saavad osalejad ise välja pakkuda. Auditoorsete kohtumiste vahepeal toimub iseseisev individuaalne töö.
Koolituse lõppedes väljastatakse osalejatele elektroonilised tunnistused. Tunnistuse saamise eeldusteks on vähemalt 80% kontaktkoolituspäevadel osalemine ja õpiväljundite saavutamine. Õpiväljundite saavutamist hinnatakse arutelude, grupitööde ning individuaalse töö (düsleksia juhtumikirjeldus ja väljaselgitamise protsessi kirjeldus) põhjal. Osalejale, kes õpiväljundeid saavutanud ei ole, väljastatakse soovi korral koolitusel osalemise kohta tõend.
Düsleksia väljaselgitamiseks hinnangut koostades on kasutatud erinevaid väljaselgitamise tööriistu, abivajadus on hinnatud terviklikult ja tugineb kogutud andmete analüüsile.
Koolituspaketi hind ühele õpperühmale (kuni 25 osalejat) on 3700 EUR. Hinna arvestuse aluseks on:
- ühe auditoorse tunni hind 250 EUR;
- iseseisva töö tagasisidestamise hind 700 EUR
Hinnale lisandub käibemaks. Väljaspool Tallinnat toimuvale koolitusele lisanduvad lektori(te) transpordikulud.
Koolitus viiakse läbi tänapäevastele tingimustele vastavas koolitusruumis, mille sisustus võimaldab jagunemist rühmadeks ning praktiliste ülesannete tegemist. Koolitusruumis on olemas esitlustehnika, tahvel/pabertahvel koos markeritega, paberid individuaalseks kasutamiseks ja rühmatööks. Koolitusruumis peab oleama tagatud püsiv internetiühendus.
NB! Tegemist on koolituspakkumise näidisega! Täpsustatud pakkumise saame teha, kui võtad ühendust dysleksia@lugemisyhing.ee.